„Komoly értékeink vannak” - A magyar vállalkozások újabb segítséget kapnak

„Komoly értékeink vannak” - A magyar vállalkozások újabb segítséget kapnak

Új lendületbe kerül a magyar vállalkozások támogatása a Demján Sándor Program nyolc alprogramjával. A KKV-kat segítő támogatásokkal kapcsolatban Pesti Imre, az MNHSZ elnöke és Bánki Erik országgyűlési képviselő is elmondta meglátásait.

Új lendületbe kell hozni a hazai vállalkozásokat: az ő támogatásuk a célja az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként útjára indult Demján Sándor Programnak, amely elsősorban a kis- és középvállalkozások fejlődését igyekszik nyolc alprogrammal támogatni.

A programon belül a magyar kormány 2025-ben összesen 1410 milliárd forinttal segíti a hazai vállalkozások fejlesztéseit - versenyképességük növelését segítve elő ezzel.
 
Dr. Pesti Imre és Bánki Erik egyetért abban, hogy Új lendületbe kell hozni a hazai vállalkozásokat
Dr. Pesti Imre és Bánki Erik egyetért abban, hogy Új lendületbe kell hozni a hazai vállalkozásokat

A közelmúltban frissült és került kiegészítésre azz egyik kiemelt alprogram, az „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program pályázati felhívása, melyet 2024. december 13-án pontosítottak.

Mint azt Bánki Erik országgyűlési képviselő, a parlament gazdasági bizottságának elnöke az esemény kapcsán kifejtette, a vállalkozások különböző szintjeinek szereplőivel meglehetősen értékes és eredményes beszélgetést folytattak.
 
Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kiemelten kezeli a 2025-ös költségvetésben a hazai vállalkozások segítését és támogatását. Útjára indult egy új gazdaságpolitikai akcióterv, amely 21 pontot tartalmaz – lényege, hogy a hazai mikro- kis- és középvállalkozói szektort a következő években meg lehessen erősíteni.
 
Szükség van a tehetségek segítésére és munkájuk bemutatására - véli dr. Pesti Imre
Szükség van a tehetségek segítésére és munkájuk bemutatására - véli dr. Pesti Imre

„Ez egy többszereplős és többlépcsős rendszer, melyben szeretnénk elérni, hogy vissza nem térítendő-, illetve visszatérítendő támogatásokkal, tőkejuttatással vagy éppen támogatott hitellel segítsük a vállalkozásokat, hogy azokat a terveket, fejlesztéseket, amelyek megfogalmazódtak bennük akár a digitalizáció, akár a versenyképesség fokozása, akár az MI általi munkaerő-kiváltás terén, mind segíteni tudja a kormány. Mindezt annak érdekében, hogy a munkaerőhatékonyság és a vállalkozások versenyképessége is nőni tudjon a következő években” – fejtette ki Bánki Erik.

Fontos a bürokrácia csökkentése a versenyképességért

A bürokrácia csökkentésénél egyszerűbb dolog nemigen létezik, hiszen pénz nélkül képesek olyan szabályozási környezetet teremteni, hogy a vállalkozások több pénzt kereshessenek – hívta fel a figyelmet a parlament gazdasági bizottságának elnöke.

„Ennek egyetlen ellenszere éppen az államigazgatás, mert velük a legnehezebb megértetni azt, hogy a túlzott bürokráciára nincs szükség – ezzel ugyanis részben azt mondjuk, hogy rájuk sincs. Ezt a politikai döntést azonban fel kell vállalni, nincs más út, a versenyképességben ugyanis nagy szerepe van a bürokrácia csökkentésének, ebben a kormány elkötelezett és végre is fogja hajtani” – mondta Bánki Erik.

A képviselő a digitális állampolgárság kérdését is kiemelten fontosnak tartja. Mint mondta, a digitális átállás igencsak lényeges lenne, a vállalkozások és a magyar választópolgárok részéről egyaránt.

 
Bánki Erik hangsúlyozta, a következő hetekben mindenkinek el kell jutnia a kormányhivatalokba, hogy kezdeményezze a saját digitális állampolgársági rendszerét. Céljuk, hogy 2026-ra minden államigazgatáshoz kapcsolódó ügyintézést lehessen intézni digitálisan.
Ennek megvalósítása egyébként azt jelentené, hogy Európában a top 3 ország között lehet Magyarország – emelte ki Bánki Erik.

A magyar értékek, a hazai tehetségek támogatása

Dr. Pesti Imre, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének elnöke, országgyűlési képviselő az esemény kapcsán kifejtette: az MNHSZ mindig céljának tekintette a magyar értékek megtartását, illetve a hazai értékek teremtésének segítését.

„A Covid járványt követően nyilvánvalóan kissé megbicsaklott az intenzitásunk, de most ismét erőre kaptunk. Meghívtuk egyeztetésünkre a parlament gazdasági bizottságának elnökét, Bánki Eriket, aki immár két évtizede a parlament tagja, a gazdasági bizottság vezetője, s aki a modern technológiák bevezetésére is nyitottságot mutatott. Hajlandó támogatni a digitalizációt, a mesterséges intelligencia megjelenését és eljuttatja az információt a kormányzathoz, azzal kapcsolatban, milyen intézkedések szülessenek, amely segíti ennek az elterjedését. Ez egyben a magyar vállalkozások megerősödéséhez és a nemzetközi versenyképesség növekedéséhez vezet" – fogalmazott dr. Pesti Imre.
Az országgyűlési képviselő elmondta, a tehetséges magyarok munkájának segítését és bemutatását korábban is célul tűzték ki.

 


„Nekünk, magyaroknak nemcsak népművészeti- és zenei értékeink vannak, hanem tudományosak is – nem véletlenül kapott Magyarország az elmúlt években két Nobel-díjat is a fizika és a biológia, orvostudomány területén -, vannak olyan hazai tehetségek, akik ilyen szinten tevékenykednek és komoly értékeket hoznak létre. Az ő munkájuk segítése és bemutatása mindenképpen fontos” – fogalmazott dr. Pesti Imre.

Az MNHSZ elnöke Neumann János példáját is kiemelte. Mint mondta, a számítógép és informatika területén Neumann igen sokat tett, sokan elfelejtették azonban, hogy elévülhetetlen szerepe van az atomenergia hasznosításában is.

„A nagyok mellett, akik részt vettek az atomenergia kialakításában, Neumann szerepe elengedhetetlen. Az összes számítást, amely ahhoz szükséges, hogy ezt használjuk, ő végezte el. Halmozottan érdemes tehát figyelni rá” – jelezte dr. Pesti Imre.

Az MNHSZ elnöke arra is kitért, hogy 2000 január elsején egy megjelent cikk úgy fogalmazott: „a 20. századot Budapesten csinálták”.
 


Úgy gondolja, ez így van. A 20. század valóban a magyar fővárosban született, ugyanis a század legnagyobb tudományos értékei, kulturális értékei – filmgyártástól az atomenergián, a számítógépeken át az autógyártásig – mind köthetők Magyarországhoz.

Mint mondta, bíznak benne, hogy majdan a 21. századról - amikor átlépünk a huszonkettedikbe ., szintén azt mondják majd, hogy az Magyarországon született.

A hazai vállalkozások támogatása elsősorban a KKV-szektort érinti, melyről itt is olvashatnak.

K.B.A.